Prace interwencyjne
Prace interwencyjne są formą aktywizacji zawodowej i oznaczają zatrudnienie bezrobotnego przez Pracodawcę na podstawie umowy zawartej ze starostą. Ma na celu wsparcie osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w szczególnie niekorzystnej sytuacji oraz w bardzo niekorzystnej sytuacji.
Od czego zacząć aby zatrudnić bezrobotnego w ramach prac interwencyjnych- "krok po kroku":
- pobrać wniosek o organizację prac interwencyjnych osobiście w PUP Prudnik I Piętro, pokój nr 8 lub ze strony internetowej www.pup-prudnik.pl (dokumenty do pobrania),
- złożyć wypełniony wniosek o zatrudnienie bezrobotnego w ramach prac interwencyjnych wraz z obowiązującymi dokumentami (NIP, REGON, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, informacja o otrzymanej pomocy publicznej innej niż pomoc de minimis, szczegółowa dokumentacja kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą),
- podpisać z PUP umowę w sprawie zorganizowania i finansowania prac interwencyjnych,
- zatrudnić skierowanego przez PUP bezrobotnego i dostarczyć kserokopię umowy o pracę,
- jeśli pracodawcę obowiązują przepisy o pomocy publicznej, to zobowiązany jest do nieprzerwanego zatrudniania skierowanego bezrobotnego przez okres 12 lub 24 miesięcy.
Czas trwania prac interwencyjnych
Czas trwania prac interwencyjnych i dofinansowania do wynagrodzenia uzależniony jest od kategorii osób bezrobotnych kierowanych do pracodawcy i wynosi 6 lub 12 miesięcy.
Wysokość wsparcia uzyskanego z PUP
Pracodawca z tytułu zatrudnienia bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych otrzymuje przez okres określony w umowie zawartej pomiędzy pracodawcą i PUP refundację części wynagrodzenia i składki ZUS. Maksymalna kwota refundacji za 1 pracownika za 1 miesiąc wynosi tyle, ile kwota zasiłku brutto + ZUS od tej kwoty (emerytalne, rentowe, wypadkowe). Kwota refundacji każdorazowo określona jest w umowie o zorganizowanie i finansowanie prac interwencyjnych.
Kogo pracodawca może zatrudnić w ramach prac interwencyjnych?
Do grupy bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy, którzy mogą zostać skierowani do prac interwencyjnych zalicza się:
- bezrobotnych do 25 roku życia,
- bezrobotnych długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego albo kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
- bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
- bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
- bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
- bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
- bezrobotnych niepełnosprawnych
oraz bezrobotnych znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji, oznacza to każdą osobę która:
- jest bez stałego zatrudnienia za wynagrodzeniem w okresie ostatnich sześciu miesięcy lub
- nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego lub
- jest w wieku ponad 50 lat lub
- jest osobą dorosłą mieszkającą samotnie, mającą na utrzymaniu co najmniej jedna osobę lub
- pracuje w sektorze lub zawodzie w państwie członkowskim, w którym dysproporcja kobiet i mężczyzn jest co najmniej o 25 % większa niż średnia dysproporcja we wszystkich sektorach gospodarki w tym państwie członkowskim i należy do tej grupy stanowiącej mniejszość lub
- jest członkiem mniejszości etnicznej w państwie członkowskim , który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.
Bezrobotni znajdujący się w bardzo niekorzystnej sytuacji:
- każda osoba, która jest bezrobotna przez co najmniej 24 miesiące.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008r. Nr 69 poz. 415 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne (Dz U z 2009r. nr 5, poz. 25).
Załączniki: