Prawa i obowiązki bezrobotnego
Obowiązki osoby bezrobotnej:
- Osoba, która nie stawi się w wyznaczonym terminie i nie powiadomi urzędu w ciągu 7 dni o uzasadnionych przyczynach traci status bezrobotnego na okres:
a) 120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa,
b) 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa,
c) 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego niestawiennictwa (art. 33. ust. 4 pkt. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( tekst jednolity Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz.415 z późn. zm.). - Osoba bezrobotna ma obowiązek zawiadomienia urzędu pracy w ciągu 7 dni o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia pozarolniczej działalności (art. 74 w/w ustawy). W przypadku podjęcia pracy lub działalności przez osobę bezrobotną z prawem do zasiłku na okres krótszy niż 365 dni, należy zgłosić się do ponownej rejestracji w ciągu 14 dni (z art. 73.ust.5 w/w ustawy).
- Osoba która odmówi przyjęcia odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do podjęcia pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie traci status osoby bezrobotnej na okres:
a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy (art. 33. ust. 4 pkt. 3 w/w ustawy). - Przyjmuję do wiadomości, iż w przypadku udokumentowania okresu uprawniającego do zasiłku po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się, lecz w okresie posiadania statusu bezrobotnego prawo do zasiłku przysługuje od dnia udokumentowania tego prawa.
- Osoba bezrobotna jest zobowiązana do składania pisemnego oświadczenia o przychodach w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów (art. 75. ust. 6 w/w ustawy).
- Bezrobotny, który w okresie krótszym niż 10 dni, przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, nie zostaje pozbawiony statusu osoby bezrobotnej, jeżeli o zamierzonym pobycie lub pozostaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił powiatowy urząd pracy. Zasiłek za ten okres nie przysługuje. Całkowity okres zgłoszonego pobytu za granicą oraz braku gotowości do pracy z innego powodu nie może przekroczyć łącznie 10 dni w okresie jednego roku kalendarzowego ( art. 75. ust. 3).
Prawa osoby bezrobotnej:
Każdy zarejestrowany jako osoba bezrobotna może:
- Korzystać z informacji o wolnych miejscach pracy, które posiada urząd pracy.
- Zostać skierowany na szkolenie.
- Korzystać z profesjonalnej pomocy w uzyskaniu propozycji odpowiedniej pracy.
- Korzystać z fachowego i profesjonalnie prowadzonego poradnictwa zawodowego, uczestniczyć w zajęciach klubu pracy, uzyskać pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy.
- Do 10 dni w roku przebywać za granicą lub pozostawać w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, jeżeli o tym zawiadomił urząd pracy. Zasiłek za ten okres nie przysługuje (art. 75 ust. 3 ustawy).
Po spełnieniu ustawowych przesłanek osoba bezrobotna może:
- Zostać skierowana do wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, do odbycia stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych.
- Uzyskać jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej (art. 46 ustawy).
- Uzyskać dodatek aktywizacyjny w sytuacji gdy pobiera zasiłek dla bezrobotnych i podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w wyniku skierowania lub z własnej inicjatywy (art. 48 ustawy).
- Uzyskać sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych.
- Uzyskać pożyczkę na sfinansowanie kosztów szkolenia.
- Uzyskać zwrot kosztów zakwaterowania i wyżywienia podczas szkolenia poza miejscem zamieszkania, jeżeli wynika to z umowy zawartej z instytucją szkoleniową.
- Uzyskać stypendium na kontynuację dalszej nauki w szkole ponadpodstawowej lub gimnazjalnej dla dorosłych albo w szkole wyższej w systemie studiów niestacjonarnych, podjętej w okresie 12 m-cy od dnia rejestracji (dotyczy osób bez kwalifikacji zawodowych art. 55 ustawy i § 3 ust. 2 Rozp. II).
- Zostać skierowany do wykonywania prac społecznie użytecznych, jeżeli nie posiada prawa do zasiłku i korzysta ze świadczeń pomocy społecznej (art. 73 a ustawy).
- Ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7.
- Uzyskać zwrot całości lub części kosztów z tytułu przejazdu na szkolenie.
- Korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.